Опубліковано

Подвійна резинка

Подвійна (або порожня) резинка – це візерунок, який складається з двох частин лицьової гладі, петлі яких знаходяться на спицях одночасно та в’яжуться по черзі. Використовувати подвійну резинку можна у якості планки краю виробу, поясу, коміра тощо. Подвійна резинка не має пружних якостей звичайної, але вона стабілізує полотно та допомагає вберегти краї основного виробу від завертання.

Як зазначалося вище, подвійна резинка складається з двох частин, тому вона має вдвічі більшу товщину, ніж основне полотно. Цю особливість треба враховувати, обираючи її як елемент виробу.

Також подвійна резинка має порожнину між двома своїми частинами. Звідси і інша її назва – порожня резинка. Ця особливість дозволяє використовувати її у якості поясу, планки для шнурка або потайної застібки.

Відсутність пружних якостей резинки компенсується стабільністю. Завдяки цьому її часто використовують для в’язання комірів та імітації кетлювання в кишеню.

Трохи теорії

Подвійна резинка складається з двох частин, петлі яких одночасно знаходяться на спицях, але в’яжуться по черзі. В одному ряду в’яжуться петлі однієї частини, в наступному – іншої. Для зручності назвемо ці дві частини «лицьова» та «виворітна», хоча зовні обидві частини виглядають як лицьова гладь.

Лицьова частина подвійної резинки
Виворітна частина подвійної резинки

Напочатку роботи петлі основного полотна (або набірного краю, якщо подвійною резинкою розпочинати в’язати виріб) треба подвоїти. Потім в’яжемо саму резинку на необхідну ширину. В кінці з’єднуємо дві частини і закриваємо петлі (або переходимо до в’язання основного полотна виробу).

Подвоїти петлі можна декількома способами: за допомогою накидів, додаючи петлі з петлі попереднього ряду або від початку набрати необхідну кількість петель на спиці італійським способом (якщо подвійною резинкою розпочинати в’язати виріб). В даній статті ми розглянемо докладно спосіб подвоєння петель за допомогою схрещених накидів.

Перехід від основного виробу до подвійної резинки можна зробити непомітним або відокремити його горизонтальною лінією виворітних петель.

Непомітний перехід від основного виробу до подвійної резинки
Перехід від основного виробу до подвійної резинки відокремлений горизонтальною лінією виворітних петель

В’язати подвійну резинку можна як прямими і зворотними рядами, так і по колу. Вона може бути виконана в один або два кольори.

З’єднання двох частин подвійної резинки можна також зробити непомітним або відокремити від основного виробу горизонтальною лінією виворітних петель. Якщо подвійною резинкою закінчуємо в’язання виробу, з’єднання двох частин можна сумістити з закриттям петель або спочатку з’єднати дві частини резинки і потім закрити петлі за допомогою спиць, гачка або трикотажної голки.

Для в’язання подвійної резинки використовуйте спиці меншого номеру (на 0,5…1,5 мм тонше основних). Якщо пряжа складається з 5-6 ниток, Ви можете забрати одну нитку з роботи. Якщо подвійна резинка розширює край, пров’яжіть один ряд спицями меншого номеру або скоротіть рівномірно декілька петель перед її виконанням.

Переходимо до практики

Подвійну резинку можна в’язати як прямими і зворотними рядами, так і по колу.
В першому випадку: ЛС – лицьова сторона виробу (пров’язуємо петлі лицьової частини резинки), ВС – виворітна сторона виробу (пров’язуємо петлі виворітної частини резинки).
При в’язанні подвійної резинки по колу перед нами завжди лицьова сторона виробу, в непарних рядах пров’язуються петлі лицьової частини резинки, в парних – виворітної частини.
Пров’язуючи петлі однієї частини планки, петлі іншої частини знімаємо. Зняти 1 петлю означає перенести 1 петлю з лівої спиці на праву не пров’язуючи. Праву спицю вводимо в петлю як при в’язанні виворітної (положення петлі на спиці не змінюється). Робоча нитка завжди знаходиться «всередині» подвійної резинки незалежно від напрямку в’язання.
При в’язанні прямими і зворотними рядами крайова петля – це умовний термін. Вона може складатися з однієї, двох або трьох петель, I-cord’у або бути відокремлена від резинки однією виворітною петлею. Обирайте край виробу за своїм вподобанням.

Подвійна резинка прямими і зворотними рядами

Ряд подвоєння петель (ЛС): крайова петля, *накид, 1 лицьова петля. Повторювати від * до кінця ряду. Остання петля – крайова.
Ряд утворення виворітної частини резинки (ВС): крайова петля, *зняти 1 петлю (робоча нитка перед роботою), 1 схрещена лицьова петля. Повторювати від * до кінця ряду. Остання петля – крайова.

Основний рапорт резинки (2 петлі, 2 ряди).
Ряд 1 (ЛС): крайова петля, *зняти 1 петлю (робоча нитка перед роботою), 1 лицьова петля. Повторювати від * до кінця ряду. Остання петля – крайова.
Ряд 2 (ВС): в’язати як Ряд 1.
Основний рапорт повторювати до досягнення бажаної ширини резинки.

З’єднання двох частин подвійної резинки.
Ряд з’єднання (ЛС): крайова петля, *2 петлі разом лицьовою петлею. Повторювати від * до кінця ряду. Остання петля – крайова.
Якщо подвійною резинкою Ви завершуєте в’язання виробу, можна під час з’єднання двох частин одразу і закрити петлі.
Ряд з’єднання і закриття петель (ЛС): крайова петля, *2 петлі разом лицьовою петлею, на правій спиці перенести першу петлю поверх другої та зняти її зі спиці. Повторювати від * до кінця ряду.
В кінці ряду виконати крайову петлю, на правій спиці перенести першу петлю поверх другої та зняти її зі спиці. Обрізати нитку, протягнути її через останню петлю на правій спиці.

Подвійна резинка по колу

Ряд подвоєння петель: *накид, 1 лицьова петля. Повторювати від * до кінця ряду.
Ряд утворення виворітної частини резинки: *схрещена виворітна петля, зняти 1 петлю (робоча нитка за роботою). Повторювати від * до кінця ряду.

Основний рапорт резинки (2 петлі, 2 ряди).
Ряд 1: *зняти 1 петлю (робоча нитка перед роботою), 1 лицьова петля. Повторювати від * до кінця ряду.
Ряд 2: *1 виворітна петля, зняти 1 петлю (робоча нитка за роботою). Повторювати від * до кінця ряду.
Основний рапорт повторювати до досягнення бажаної ширини резинки.

З’єднання двох частин подвійної резинки.
Ряд з’єднання: *2 петлі разом лицьовою петлею. Повторювати від * до кінця ряду.
Якщо подвійною резинкою Ви завершуєте в’язання виробу, можна під час з’єднання двох частин одразу і закрити петлі.
Ряд з’єднання і закриття петель: 2 петлі разом лицьовою петлею, *2 петлі разом лицьовою петлею, на правій спиці перенести першу петлю поверх другої та зняти її зі спиці. Повторювати від * до кінця ряду.
В кінці ряду з’єднати ряд закриття петель в коло: обрізати робочу нитку, протягнути її через останню петлю, потім через дві дужки першої петлі та знову через останню в зворотньому напрямку. Хвостик нитки сховати всередині планки.

Якщо подвійною резинкою Ви закінчуєте в’язання виробу і хочете отримати еластичний край, з’єднайте дві частини і потім закрийте петлі за допомогою голки стебловим швом або швом «назад голка». В такому разі край подвійної резинки буде виглядати як набір петель.

Закриття петель стебловим швом
Закриття петель швом “назад голка”

Максимально еластичним край резинки буде, якщо закрити петлі трикотажним швом без попереднього з’єднання двох частин. Докладніше про закриття петель трикотажним швом читайте тут.

Подвійна резинка по колу;
закриття петель трикотажним швом

Якщо Ви хочете відокремити лицьову частину подвійної резинки від основного виробу горизонтальною лінією виворітних петель, виконуючи Ряд подвоєння петель, замініть лицьові петлі на виворітні. В такому випадку з’єднання двох частин резинки (в тому числі і з одночасним закриттям петель) рекомендую також виконати за допомогою виворітних петель.

Лицьова частина подвійної резинки
Виворітна частина подвійної резинки

Якщо Ви хочете відокремити виворітну частину подвійної резинки від основного виробу горизонтальною лінією виворітних петель, замініть петлі при в’язанні Ряду утворення виворітної частини резинки:
– в’язання прямими та зворотними рядами (ВС): крайова петля, *зняти 1 петлю (робоча нитка перед роботою), 1 схрещена виворітна петля. Повторювати від * до кінця ряду. Остання петля – крайова.
– в’язання по колу: *схрещена лицьова петля, зняти 1 петлю (робоча нитка за роботою). Повторювати від * до кінця ряду.
В такому випадку з лицьової сторони виробу подвійна резинка не буде відокремлена від основного виробу і з’єднувати дві частини / закривати петлі Ви можете будь-яким чином.

Лицьова частина подвійної резинки
Виворітна частина подвійної резинки

Подвійна резинка може бути не тільки функціональним, а й декоративним елементом виробу. ЇЇ окремі частини можна зв’язати пряжею різних кольорів та/або додатково виділити лінії розділення .

Будемо називати колір лицьової частини подвійної резинки основним кольором (ОК), виворітної – додатковим (ДК).

Якщо Ви в’яжете подвійну резинку по колу, виконайте Ряд подвоєння петель ОК, Ряд утворення виворітної частини резинки ДК. Далі непарні ряди основного рапорту виконуйте ОК, парні – ДК. З’єднання частин подвійної резинки / закриття петель – ОК.
Під час в’язання ниточкою одного кольору, інша залишається з тієї сторони роботи, якій вона відповідає (ОК – з лицьової сторони виробу, ДК – з виворітної сторони).

Якщо Ви в’яжете подвійну резинку прямими та зворотними рядами, в технологію роботи необхідно внести зміни. Для в’язання Вам знадобляться спиці з двома робочими кінцями. В процесі в’язання необхідно по черзі виконувати ряди лицьової та виворітної сторони резинки, не повертаючи роботи.

Ряд подвоєння петель (ЛС, ОК): крайова петля, *накид, 1 лицьова петля. Повторювати від * до кінця ряду. Остання петля – крайова.
Роботу НЕ повертаємо на ВС, петлі перетягуємо знову на початок ряду.
Ряд утворення виворітної частини резинки (ЛС, ДК): крайову петлю зняти, *схрещена виворітна петля, зняти 1 петлю (робоча нитка за роботою). Повторювати від * до кінця ряду. Останню петлю зняти.
Виконавши два ряди, повертаємо роботу на ВС.

Основний рапорт (2 петлі, 4 ряди).
Ряд 1 (ВС, ОК): крайова петля, *1 виворітна петля, зняти 1 петлю (робоча нитка за роботою). Повторювати від * до кінця ряду. Остання петля – крайова.
Роботу НЕ повертаємо, петлі перетягуємо знову на початок ряду.
Ряд 2 (ВС, ДК): крайову петлю зняти, *зняти 1 петлю (робоча нитка перед роботою), 1 лицьова петля. Повторювати від * до кінця ряду. Останню петлю зняти.
Виконавши два ряди, повертаємо роботу на ЛС.
Ряд 3 (ЛС, ОК): крайова петля, *зняти 1 петлю (робоча нитка перед роботою), 1 лицьова петля. Повторювати від * до кінця ряду. Остання петля – крайова.
Роботу НЕ повертаємо, петлі перетягуємо знову на початок ряду.
Ряд 4 (ЛС, ДК): крайову петлю зняти, *1 виворітна петля, зняти 1 петлю (робоча нитка за роботою). Повторювати від * до кінця ряду. Останню петлю зняти.
Виконавши два ряди, повертаємо роботу на ВС.
Основний рапорт резинки повторювати до досягнення бажаної ширини.

З’єднання / закриття петель виконати за своїм бажанням.

Якщо Ви хочете ДК не тільки виконати виворітну частину, а й відокремити резинку від основного виробу, пров’яжіть останній ряд основного виробу перед виконанням резинки ДК. В такому випадку рекомендую і з’єднувати дві частини резинки / закривати петлі також ДК.

Двокольорова подвійна резинка прямими та зворотними рядами

Також подвійну резинку можна зробити частиною візерунка або прикрасити нею окремі елементи виробу.

Докладніше про виконання кольорових смужок читайте тут (Instagram).

Виконання внутрішніх кольорових доповнень подвійної резинки дивіться на відео тут (YouTube).